Yalçın Yavuz Official

 

 

Karadeniz Teknik Üniversitesi Jeoloji mühendisliği mezunu 2008 yılı mezunu olup, kendi mesleğimde 4.5 sene görev aldıktan sonra uzun yıllardır isg alanında iş güvenliği uzmanı olarak görev almaktayım. Tabii farklı alanda çalışıyor olsamda gönlümde hep ve herzaman müzik bulunuyor. Ki zaten hazırladığım albümde bunun bir yansıması.

 

Henüz ortaokul 2. sınıftı. Serdar la seçilmiştik koro seçmelerinde ve birbirimize sorduk -bizi niye seçtiki öğretmen diye, ben heyecanla -en azından detone olmuyoruz dediğimi hatırlıyorum. Daha o yıllarda müziğin o büyülü dünyası hoşuma gitmişti sanırım.

Lise 1. sınıfta müzik dersinde sözlü sınav olduğumuzda Ergun öğretmen -haydi oku bakalım Yalçın dediğinde, -hocam siz başlayın ben devamını getiririm derken özgüvenimin ne kadar yüksek olduğunu şimdi anlıyorum. Gerçektende Ergun hoca büyük bir olgunlukla şarkıya başlamıştı ve ben devamını getirmiştim, Yine Bir Gülnihal! şuan hala hatırımdadır sınıftaki o sözlüde yaşadıklarım. Ders bitiminde Ergun hoca -Yalçın dedi, sende müzik kulağı var evladım! Ben şaşırdım, -nasıl, o ne demek hocam ?

90lı yılların çocuk ve gençleriydik ve elbette müzikten, sanattan nasibini alanlardandık. Hakan Peker, Serdar Ortaç, Mustafa Sandal, Ege, Baha derken Metallica da dinlerdik, İbrahim Tatlıses de. Fakat itiraf etmeliyimki hayata bakışımı değiştiren, şekillendiren Ferdi Tayfur şarkıları olmuştur.

Üniversite yıllarımda ise Elvis Presley le tanıştım. Saç şeklimden dolayı Elvis geliyor derlerdi keza Nostalji Adam, Ferdi Tayfur diyenlerde oluyordu.

Lise son yıllarda gitarla tanışmam ve ardından üniversiteye başlamamla birlikte, Müziğe olan tutkumun, aşkımın farkına varmaya başladım. Tek başıma çalmayı öğrendiğim gitarımla arkadaş, sırdaş, yoldaş oldum. Yıllar geçtikçe hayatta verdiğim mücadelemde tek sığınağım hep müzik oldu. Çok mutlu oldum, Çok ağladım, Çok yalnız kaldığımda bile başucumda gitarımı buldum ve hep onunla dertleştim.

2000lerin başında, ilk yazdığım şarkım olan Unutamıyorum adlı eserle birlikte, Müziğe olan bakış açımı değiştirerek, müziğin yalnız dinlemek, yalnız söylemek yada çalmaktan ibaret olmadığını, bunların hepsini hatta daha fazlasını içerdiğini keşfettim. Ve aşık oldukça, sevdikçe, üzüldükçe, ağladıkça, güldükçe yazmaya başladım. Derslerde, sınavda bile, yürürken, koşarken, hatta arkadaşlarla sohbet ederken bile aklımdan hep şarkılar, melodiler, sözler geçer oldu.